۸۰% مشکلات اقتصادی مربوط به داخل کشور است/ آیا تحریم خارجی موثر بوده است؟

متن پیش‌رو، گزیده سخنرانی «دکتر حجت‌الله عبدالملکی» عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) و دبیر شورای اقتصاد سازمان صدا و سیما است. این سخنرانی در جمع نمازگزاران «مسجد جامع پردیسان» با همکاری شبکه اعزام سخنران و استاد عمّار در قم برگزار شده است.

سهم تحریم خارجی در مشکلات اقتصادی چند درصد است؟/ آیا تحریم خارجی موثر بود؟

در تقابل جهوری اسلامی و غرب، دو سکانس اصلی وجود دارد. سکانس اول مربوط به مذاکرات و برجام و نفوذ است که در این مورد صحبت زیاد شده است. من میخواهم قدری در مورد بخش دوم این تقابل صحبت کنم. داستان در این بخش واقعیتش با آنچه ما  شما در این سالها شنیده‌ایم بسیار متفاوت است و واقعیت داستان گفته نمی‌شود. نه تنها گفته نمی‌شود، بلکه حتی اجازه گفتن هم داده نمی‌شود. بنده که الان در خدمت شما هستم دبیر شواری اقتصاد سازمان صدا و سیما هستم و اجازه ندارم این حرف‌ها را در صدا و سیما بزنم. دلایل مختلفی هم وجود دارد که بودجه ما گیر هست و نباید قرائتی بجز قرائت دولت از تحریم‌ها ارئه شود. ببینید ما دو دسته تحریم داریم؛ تحریم‌های خارجی و تحریم‌ها داخلی. در مورد تحریم‌های خارجی زیاد صحبت شده و از مضراتش خیلی گفته شده در حالی که تحریم‌های خارجی فقط ۲۰% جریان تحریم‌هاست و ۸۰% تحریم‌ها مربوط به داخل کشور است که هیچکس به آن نمی‌پردازد. نکته‌ای که وجود دارد این است که طبق تحقیقات کارشناسان امریکایی و انگلیسی، آنها به این نتیجه قطعی رسیده‌اند که تحریم‌های خارجی روی مردم ایران اثری ندارد و نمی‌تواند نظام ما را فلج کند. و چقدر بد که ما نتوانستیم این حرف را به مردم خومان برسانیم که دشمن اعتراف کرده که با تحریم نمی‌تواند در مقابل ما کاری از پیش ببرد. مردم ما اگر این حقایق را می‌دانستند سال ۹۲ طور دیگری تصمیم می‌گرفتند اما قرائت اشتباه دولت قبل و موج تبلیغاتی انتخابات باعث شد که مردمی که تا دیروزش برای افتتاح و بهره برداری سوخت ۲۰% و راکتور اراک و امثالهم لحظه شماری می‌کردند و در کف خیابان شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست می‌دادند، بیایند و بگویند اصلا هسته‌ای میخواهیم چکار؟ پس دشمن خودش اعتراف کرده که ابزار تحریم برای فلج کردن ملت ایران ناکارآمد شده است.

 

دشمن پس از پی بردن به ناکارآمدی تحریم چه کرد؟/ ۸۰% مشکلات اقتصادی مربوط به تحریم داخلی است

خب بعد از آن دشمن چه کرد؟ بعد از اینکه فهمید تحریم‌های خارجی اثر ندارد چه راهبردی پیش گرفت؟ اینجا بود که دشمن تصیم گرفت تمرز خودرا بر تحریم داخلی بگذارد. چطور تحریم داخلی اقتصاد ما را فلج می‌کند؟ اینطور که تولیدکننده علیه مردم تحریم اعمال می‌کند، جنسی که می‌تواند با کیفیت بهتر یا قیمت کمتر تولید کند را فقط چون مطمئن است که خریدار دارد، بی کیفیت تولید می‌کند. از طرف دیگر مردم هم تولیدکننده داخلی با کیفیت را بخاطر فلان برند خارجی تحریم می‌کنند و از او خرید نمی‌کنند. از طرف دیگر بانک‌ها تولید داخل را تحریم می‌کنند، الان کمتر از ۵% اعتبارات و تسهیلات بانکی وارد بکه تولید می‌شود. بقیه وارد چرخه واردات و قاچاق و ارز و… می شود. یعنی ۹۵% حجم فعالیت بانی در بخش‌های مخرب اقتصاد متمرکز است. تحریم دولت علیه تولیدکننده، دولت واردکننده، دولتی که پیمانکاران خصوصی‌اش ورشکسته شدند، دولتی که تشکیلات بوروکراتیکش ضد تولید است. تحریم مدیران علیه مردم، مدیرانی که اهل فسادند، مدیرانی که به جای انجام وظیفه مشغول سیاسی کاری هستند، مدیرانی که به جای کار به صندلی مدیریت چسبیده و رها نمی‌کنند. تحریم والدین علیه فرزندان، والدینی که روی فرزندان تربیت اقتصادی صحیح ندارند، فرزندی که بیست و چند سال سن دارد والدین جرات ندارد ده میلیون پول دستش بدهد چرا؟ چون هیچ تربیت اقتصادی نشده است. پدری می‌گفت پسر دبیرستانی من از من پول خواسته که برود به دوستش قرض بدهد و بهره بگیرد. خب این بیست سال دیگر باید برود سر کار و خانواده تشکیل دهد. آیا می‌تواند؟ خیر نمی‌تواند چون که اصلا چنین چیزهایی را آموزش ندیده است نه در مدرسه نه در آموزش عالی و نه در خانواده. این مسائل ۸۰% مشکلات اقتصادی ما را شکل داده‌اند، دشمن هم به همین‌ها چشم بسته است و مطمئن است اگر این مشکلات داخلی نباشد تحریم‌های خارجی هیچ اثری نخواهد داشت. اینجاست که اهمیت و تعریف اقتصاد مقاومتی مشخص می شود. کسانی که می‌گویند باید مذاکره کنیم تا تحریم‌ها رفع شود، کاملا اشتباه می‌کنند. چون تحریم خارجی هم اگر برداشته شود که برداشته نشد، تا وقتی این مشکلات داخلی پابرجاست مکلات اقتصادی باقی خواهد بود. ضمن اینکه دشمن نقطه ضعف ما را هم پیدا کرده و دست برنخواهد داشت. نکته بعد هم اینکه اگر همه این تحریم‌ها برداشته شود نهایتا قرار است نفت خام ما بیشتر فروش برود که باز هم به ضرر ماست. اما اگر از داخل اصلاح را شروع کردیم و بانک و دولت و تولید و تربیت و… را اصلاح کردیم، دشمن نا امید خواهد شد و تحریم‌های خارجی بی اثر خواهد شد. این معنای حقیقی اقتصاد مقاومتی است.

دیدگاه ها

عبارت امنیتی *